Katona István a Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének (MTA-KOKI) egyik csoportvezetője, aki munkatársaival együtt az agyi endocannabinoid rendszert kutatja. Legutóbbi cikkükben annak jártak utána, hogy a cannabis hatására miként változik meg az említett jelpálya egyik fontos komponensének eloszlása az idegsejtek végződésein. Erről (is) beszélgetünk vele az impaktákban, de szóba kerülnek még dizájnerdrogok, meg drogpolitika és azt is megtudhatjátok, hogyan hat a fű a madarakra.
Katona István:
- Istvánék laborhonlapja és István Google Scholar profilja
- a tavasszal megjelent Nature Neuroscience cikk és mta.hu-n publikált összefoglalója
- az István csoportjában dolgozó Barna László előadása a ScienceMeetup-on a szuperfelbontású mikroszkópokról:
- egy tavalyi Meetupos előadónk - szintén a KOKI-ból - is beszélt az endocannabinoid rendszerről illetve a cannabis potenciális gyógyászati célú alkalmazásáról:
-
az utcán árult cannabis THC tartalmának növekedése az évek során:
[caption id="attachment_624181" align="aligncenter" width="760"]
Az amerikai Kábítószer-ellenes Hatóság (DEA) által lefoglalt cannabis mintákban az évek során a THC-tartalom folyamatos növekedését lehetett kimutani (forrás: New England Journal of Medicine).[/caption]
- némileg kapcsolódik a témához korábbi podcastünk a pszichedelikumokról
(A podcastet Varga Máté (CriticalBiomass) és Zsiros László Róbert (Szertár) készíti. Köszönet jár a podcast elkészítéséhez nyújtott segítségért a 444 szerkesztőségének, különösen Sarkadi Zsoltnak, a FabLab Budapestnek, illetve a podcast szignálját készítő Tövisházi Ambrusnak. Ha támogatni akartok, vagy csak ötleteket, kommenteket küldeni, az impaktak_kukac_gmail.com-ra írjatok.)